Türkiye ve Birleşik Krallık arasındaki yükseköğretim ortaklıkları konuşulacak

British Council, yükseköğretim alanında öncü isimlerin katılımıyla düzenlediği ‘Türkiye’de Yükseköğretim Sohbetleri’ web seminerleri serisinin üçüncüsünü, 3 Şubat Çarşamba günü düzenleniyor.

British Council’ın, güncel yükseköğretim konularını ve yaklaşımlarını ele almak üzere başlattığı ‘Türkiye Yükseköğretim Sohbetleri’ webinar serisinin üçüncü oturumu, 3 Şubat Çarşamba günü Türkiye saati ile 16:00’da gerçekleşiyor. Türkiye ve Birleşik Krallık’tan birçok yükseköğretim profesyonelinin konuk olarak katıldığı ‘Türkiye Yükseköğretim Sohbetleri’, dünyanın farklı yerlerindeki yükseköğretim uzmanlarını meslektaşlarıyla iletişime geçirerek tecrübelerini paylaşmalarını sağlıyor. 

 

 

3 Şubat Çarşamba günü saat 16.00’da gerçekleştirilecek serinin üçüncü oturumunun konusu, ‘Birleşik Krallık-Türkiye Yüksek Öğretim Ortaklıklarını Güçlendirmek: Beklentiler’ olacak. Küreselleşme, tüm dünyada yükseköğretimde ulusal ve kurumsal ortaklıklara yeni bir boyut getirmekte. Bu ortaklıklar, aynı zamanda bünyesinde 207 yükseköğretim kurumunu barındıran Türk yükseköğretim sektörü için de bir önceliktir. Bu oturumda, yükseköğretim uzmanları Türkiye ve Birleşik Krallık arasındaki mevcut ortaklık modellerini konuşacak.

 

British Council Eğitim Direktörü Ayşen Güven’in moderatörlüğünde yapılacak oturuma OSTİM Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Yülek, Coventry Üniversitesi Kurumsal Ortaklıklar Direktörü Pete Richards, İstanbul Aydın Universitesi Küresel Eğitim ve Ortaklıklar Yardımcı Direktörü Ayşe Deniz Özkan ve saha araştırmasını yöneten Surrey Universitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Rachel Brooks ile Beykoz Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Armağan Erdoğan katılacak. 

 

Oturumda, Birleşik Krallık ve Türkiye'deki üniversiteler için öncelikli ortaklık alanları, mevcut engeller,kurumsal ortaklıklar kurmanın temel koşullarının iyileştirilmesine yönelik öneriler ve başarılı yükseköğretim ortaklık modelleri sorularına cevap aranacak.

 

British Council Eğitim Direktörü Ayşen Güven gerçekleşecek oturum hakkında: “Bu oturumun British Council açısından bir diğer önemi Birleşik Krallık ve Türkiye yükseköğretim kurumları arasındaki kurumsal işbirliklerini geliştirmeyi hedefleyen araştırmamızın ön bulgularından da bahsediyor olacak olmamız. British Council olarak bu oturumda konuşacağımız soruları, araştırmamız ile birlikte Birleşik Krallık’tan ve Türkiye’den 15 ulusal yükseköğretim politika yapıcı kurumun ve 30 üniversitenin yönetim kadroları ile derinlemesine ele alıyoruz. Birleşik Krallık-Türkiye yükseköğretiminde kurumsal ortaklıkları güçlendirmek için öneriler oluşturacak olan saha araştırmamızı Mart 2021 ayında tamamlamış olacağız.” 

 

Konuşmacılar hakkında:

 

  • Prof. Dr. Murat Ali Yülek, Rektör, OSTİM Teknik Üniversitesi

Prof. Dr. Murat Yülek OSTİM Teknik Üniversitesi Rektörüdür. Ayrıca Georgetown, Duke ve Yale gibi üniversitelerde de eğitim ve seminerler vermiştir. Çok sayıda akademik ve profesyonel eser sahibi olan Yülek, IMF’de ekonomist, İslam Kalkınma Bankası’nda yatırım uzmanlığı, Dünya Bankası, EBRD, UNCTAD gibi kuruluşlarda danışmanlık ve çeşitli şirket ve bankalarda üst düzey yöneticilik ya da yönetim kurulu üyeliği görevlerinde bulunmuştur. Uluslararası danışmanlık şirketi PGlobal’in ortağı olan Yülek, ekonomik kalkınma, kurumsal finans ve yönetim ve makro iktisadi politika alanlarında çeşitli ülkelerde sorumluluklar almıştır. Industrial Policy and Sustainable Growth isimli kitabı, 2018 yılında tanınmış uluslararası yayınevi Springer tarafından yayınlanan ekonomi kitapları içinde en çok indirilen 10 yeni kitap arasında yer almıştır. Yülek, hükümetlere, şirketlere ve uluslararası kurum ve kuruluşlara danışmanlık yapmaktadır.

 

  • Pete Richards, Kurumsal Ortaklıklar Direktörü, Coventry Üniversitesi

Pete Richards, on yıldan fazla bir süredir Yükseköğretim sektöründe çalışmakta ve Sidney’deki Macquarie Graduate School of Management (şimdi Macquarie Business School), Henley Business School ve Navitas’ta üst düzey, uluslararası ve ticari roller üstlenmektedir. Pete Richards, son dört yıldır Coventry Üniversitesi'nin Akademik Ortaklık Birimi'nde faaliyet göstermekte ve şu anda Üniversitenin Ulusötesi Eğitim (TNE) ekibini yönetmektedir. Ortaklık Geliştirme ve Operasyon Direktörü olarak Pete ve ekibi, dünyanın dört bir yanında bulunan 45 Ulusötesi Eğitim ortaklığından oluşan bir ağı stratejik olarak yönetmekte ve çeşitli TNE modelleri aracılığıyla yaklaşık 19.500 öğrenciye Coventry Üniversitesi programları sunmaktadır. 

 

  • Ayşe Deniz Özkan, Küresel Eğitim ve Ortaklıklar Direktör Yardımcısı, İstanbul Aydın Üniversitesi

Ayşe Özkan şu anda İstanbul Aydın Üniversitesi'nde Küresel Eğitim ve Ortaklıklardan sorumlu Direktör Yardımcısıdır. Daha önce yükseköğretim sektöründe öğretim görevlisi olarak 14 yıllık bir deneyime sahip uluslararası bir eğitim profesyonelidir. Uluslararası eğitimin birçok alanında (Erasmus, değişim ve yaz programları, pazarlama ve işe alma, uluslararası öğrencilere yönelik hizmetleri yönetme) çalışmıştır. Aynı zamanda EURIE Eurasia Higher Education Summit konferans programının koordinatörüdür. Uluslararası ofis personeli için eğitimler / atölyeler düzenlemektedir. Yüksek öğrenimdeki deneyimi ve ilgi alanları aynı zamanda stratejik planlama, kalite güvencesi ve proje yönetimi konularını da kapsamaktadır. 

 

  • Prof. Dr. Rachel Brooks, Öğretim Üyesi, Surrey Üniversitesi

Rachel Brooks, Birleşik Krallık Surrey Üniversitesi'nde Sosyoloji profesörü ve British Journal of Sociology of Education'ın yönetici editörüdür. Uluslararası öğrenci hareketliliği, öğrenci siyaseti ve bakım sorumlulukları olan öğrencilerin deneyimleri dahil olmak üzere yüksek öğretim sosyolojisindeki birçok konuda geniş yayınlar yapmıştır. British Council için İngiltere-Türkiye Yükseköğretim ortaklıkları konusundaki çalışmalarına ek olarak, şu anda Avrupa'daki yükseköğretim öğrencilerinin anlaşılmasına yönelik Avrupa Araştırma Konseyi tarafından finanse edilen büyük bir projeye de ("Eurostudents") liderlik etmektedir. Kaleme aldığı son kitabı: Eğitim ve Toplum: Yerler, Politik Süreçler ve Eğitimde Materyal ve Hareketlilik’tir.

 

  • Doç. Dr. Armağan Erdoğan, Öğretim Üyesi, Beykoz Üniversitesi

Dr. Erdoğan, yükseköğretim çalışmalarında doçenttir. Halen İstanbul'da Beykoz Üniversitesi'nde çalışmaktadır. Araştırma ilgi alanları cinsiyet, uluslararasılaşma ve yükseköğrenimde kalitedir. Türkiye Yükseköğretim Kurulu'ndan burs aldıktan sonra, Warwick Üniversitesi'nden yüksek lisans derecesi almıştır. 2008-2014 yılları arasında Yükseköğretim Kurulu Başkan Danışmanı olarak görev almış; ve 2008 ile 2012 yılları arasında Konsey'de Uluslararası Birim Başkanlığı yapmıştır. Ayrıca Bologna Takip Grubu Türkiye Temsilcisi olarak görev yapmış, ENIC-NARIC Ağında Türkiye irtibat kişisi olarak çalışmış ve EUA Konseyi'nde Türkiye Rektörler Konferansı Genel Sekreteri olarak görev yapmıştır. Aynı zamanda bir Horizon 2020 projesi olan “EduMAP” ın ülke koordinatörüğünü ve Türkiye'deki Suriyeli üniversite öğrencilerini ve akademisyenleri analiz eden “Elit Diyalog” Projelerinin koordinatörlüğünü yapmıştır.

Hibya Haber Ajansı

Okunma