TEVİTÖL’de online kayıt görüşmeleri başladı

Türk eğitim vakfı İnanç Türkeş özel lisesi’nde (TEVİTÖL) uzaktan (online) kayıt ve tanıtım dönemi başladı.

Türk Eğitim Vakfı İnanç Türkeş Özel Lisesi’nde (TEVİTÖL) uzaktan (online) kayıt ve tanıtım dönemi başladı. Korona virüs sebebi ile sosyal mesafe kuralları gereği online olarak gerçekleştirilen tanıtım günlerinde aday öğrenci ve öğrenci velilerine TEVİTÖL’ün eğitim içerikleri okulda eğitim alan öğrenciler tarafından örnekler ile anlatılırken, bölüm öğretmenleri de sosyal olanakları hakkında da bilgi paylaşımında bulundu.

Türkiye’nin dört bir yanından gelen üstün başarılı ve yüksek potansiyelli öğrencilerin bir eğitim gördüğü Türk Eğitim Vakfı İnanç Türkeş Özel Lisesi’nde (TEVİTÖL) uzaktan (online) kayıt ve tanıtım dönemi başladı. İçinde bulunduğumuz pandemi nedeniyle online olarak gerçekleştirilen tanıtım görüşmelerinde öğrenicilere ve ailelere TEVİTÖL’ün eğitim içeriklerinin yanı sıra sosyal olanakları hakkında da bilgi verildi.

TEVİTÖL olarak 21 yüzyıl becerileri ile çağdaş, akademik, kültürel birikim kazanan ve sosyal etki yaratan öncüler yetişmesini amaçlıyoruz

Okulda okuyan öğrencilerin okulu anlatmasıyla başlayan kayıt görüşmeleri, mezun olan TEVİTÖL öğrencilerinin üniversiteyi kazanma süreci ve bu süreçte TEVİTÖL’lü olmanın ayrıcalıklarını anlatması ile devam etti. Online gerçekleştirilen okul tanımında okul Müdürü Mustafa Aydos, okul hakkında verdiği bilgi de TEVİTÖL’ün vizyonu ve öğrencilere kazandırdığı yetkinliklerden bahsederken, öğretmenler ise kendi bölümü üzerinden verilen eğitimin özelliklerini anlattı. Okul Müdür Mustafa Aydos, okulun fiziki durumunu anlatmasının ötesinde okulun amacının üstün başarılı ve yüksek potansiyelli öğrencilere destek olmak olduğunu belirtti. Bugün itibarıyla okulda Türkiye’nin 41 ilinden 217 öğrenci olduğunu söyleyen Aydos, “TEVİTÖL olarak 21. yüzyıl becerileri ile çağdaş, akademik, kültürel birikim kazanan ve sosyal etki yaratan öncüler yetişmesini amaçlıyoruz. Hedefimiz akademik değil tam donanımlı bireyler yetiştirmek. Geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımızın problem çözen, etkili kararlar alabilen, liderlik yapabilen, yaratıcı, esnek, demokratik değerleri olan bireyler olması için çalışıyoruz. TEVİTÖL’den mezun olacak bu çocukların ileride örnek gösterilecek birer kariyere sahip olacağına yürekten inanıyoruz” dedi.

TEVİTÖL öğrencileri ve mezunları çağın çok ötesinde

TEVİTÖL’ün çok köklü bir kültür üzerine inşa edildiğini söyleyen Rehberlik ve Psikolojik Bölüm Başkanı Ayşin Zeynep Ertaş, eğitim sistemiyle diğer kurumlardan oldukça farklı olduğunu söyledi.TEVİTÖL öğrencilerinin ve mezunlarının okulda edindikleri tecrübeyle hayata erken atıldığını söyleyen Ertaş, öğrencilerin saha da çalıştıklarını öğretmenlerin ise kontrol mekanizması olduğunu belirtti. Kendi ayakları üzerinde duran bireyler yetiştirmeye odaklandıklarını söyleyen Ertaş, “ TEVİTÖL öğrencilerinin ve mezunlarının İletişim becerileri oldukça fazla. Zamanı kullanmayı çok iyi bildikleri gibi kriz ve stres yönetimini çok iyi yapıyorlar. Kısaca TEVİTÖL’lü herkes çağın çok ötesindeler” dedi.

Okuyan ve mezun öğrencilerden TEVİTÖL

Mezun olan öğrencilerin de katıldığı online tanıtım günlerinde aday öğrenciler ve veliler,TEVİTÖL’ün müzik, sosyal bilimler, teknoloji, spor ve görsel sanatlardaki yetkinliği hakkında da okulda okuyan ve mezun öğrencilerden bilgi aldı. 9. sınıf öğrencisi Zeynep Güler, TEVİTÖL’ün en önemli özelliğinin ezberci eğitimden uzak, öğrenciye yaşayarak ve deneyimleterek öğretmesi olduğunu söyledi. Bu sene okulun geliştirdiği T21C projesinden bahseden Zeynep Güler, özellikle fen ve İngilizce alanında bu sistemin kendilerine kattıkları çok önemli bir proje olduğunun altını çizdi. Proje kapsamında belirledikleri konular özelinde projeler yaptıklarının ve makaleler yazdıklarını söyleyen Zeynep Güler, dünya vatandaşı olarak yetiştiklerinin altını çizdi. Aynı zamanda İngilizce yeterlilik için 9. Sınıfın sonunda TOEFL sınavına tabi tutulduklarını belirtti. 10. sınıf öğrencisi İpek Deniz Özkan ise yatılı okumanın ayrıcalıklı olduğunu söyledi. Ders yapmanın yanı sıra hayatın tüm alanını tecrübe ettiklerini belirten Özkan, okuldaki sosyal olanakların oldukça fazla olduğunu belirtti. Kulüp çalışmalarından da kısaca bahseden İpek Deniz Özkan, robotik kulüplerinde önemli başarılar elde ettiklerini ve sayısal, sosyal, gösteri, sanat ve spor etkinlileri olmak üzere okulda 50’den fazla kulüp olduğunu belirtti. TEVİTÖL mezunu ve Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi 2. sınıf öğrencisi olan Zeynep Serra Tüzün de TEVİTÖL’ün üniversite hayatına öğrencileri olağanüstü hazırladığını söyledi. Lise eğitiminde edindikleri ezberden uzak araştırarak öğrenme metodunun üniversite için oldukça önemli olduğunun altını çizen Zeynep Serra Tüzün,sosyal imkanlarıyla bireyin kendini tanımasına da vesile olduğunu belirtti.

Öğrencilerin bireysel farklılıklarını göz önünde bulundurarak yürüttüğü rehberlik çalışmaları, sanatsal ve sportif faaliyetleri, tam donanımlı kampüsünde uyguladığı eş zamanlı eğitim sistemi ile TEVİTÖL, öğrencilerin 21. yüzyıl becerileri ile çağdaş, akademik, kültürel birikim kazanan ve sosyal etki yaratan öncüler olarak yetişmesini amaçlıyor.

Hibya Haber Ajansı

Okunma