TCMB: Net yükümlülükler 3. çeyrekte 11 milyar TL arttı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Türkiye’nin yükümlülüklerinin yılın üçüncü çeyreğinde 11 milyar TL arttığını bildirdi. TCMB internet sitesinde

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Türkiye’nin yükümlülüklerinin yılın üçüncü çeyreğinde 11 milyar TL arttığını bildirdi.

TCMB internet sitesinde yer alan Finansal Hesaplar Raporu şöyleydi:

"Sektörlerin finansal bilançolarındaki gelişmelere göre; 2019 yılı üçüncü çeyreği sonunda, Türkiye ekonomisinin toplam finansal varlıkları 14 trilyon 420 milyar TL, yükümlülükleri ise 16 trilyon 413 milyar TL düzeyine ulaşmıştır.

Dünyanın geri kalanına olan net yükümlülük ise bir önceki çeyreğe göre 11 milyar TL artarak 1 trilyon 993 milyar TL seviyesinde gerçekleşmiştir. 2019 yılı ikinci çeyreği ile 2019 yılı üçüncü çeyreği arasında gerçekleşen finansal işlemlere göre, toplam ekonomi net borç veren konumundadır.

Finansal akımlar incelendiğinde ise varlık yönünde 25.4 milyar TL tutarında net işlem gerçekleşirken, 36 milyar TL tutarında kur ve piyasa fiyatı değişimi kaynaklı net değerleme azalışı gözlenmiştir.

Hanehalkı ve finansal olmayan kuruluşların borçlarının gayrı safi yurt içi hasılaya oranı incelendiğinde, borçluluk oranının hanehalkı için %14 ve finansal olmayan kuruluşlar için %66 olarak gerçekleştiği ve ülke karşılaştırmalı olarak bakıldığında ise, Türkiye’nin bu dönemde de borçluluk düzeyi düşük ülkeler arasındaki konumunu koruduğu görülmüştür."


Hibya Haber Ajansı

410
Okunma