Piyasalara Gündem


BIST100 endeksi geçtiğimiz hafta 96.270-99.870 bandında hareket etti. Cuma günkü işlemleri 97.098 puandan kapatan endeks haftalık bazda %2,55 oranında değer kaybetti. Haftaya satıcılı başlayan endeks,


BIST100 endeksi geçtiğimiz hafta 96.270-99.870 bandında hareket etti. Cuma günkü işlemleri 97.098 puandan kapatan endeks haftalık bazda %2,55 oranında değer kaybetti. Haftaya satıcılı başlayan endeks, dalgalı bir görüntü sergiledikten sonra Cuma gününü satıcılı kapattı. Bankacılık endeksi %3,35 oranında, Sinai endeksi %1,48 kayıplarla günü kapattı.Fitch Ratings, Türkiye'nin kredi notunu indirdi. Türkiye'nin uzun dönem yabancı para cinsinden kredi notunu Mayıs en "BB-" seviyesine düşüren Fitch, not görünümünün "negatif" olduğunu açıkladı. Merkez Bankası ile ilgili son gelişmeler, ekonomideki dengelenme için beklenen büyümenin gecikmesi, enflasyonun düşürülmesinde gecikme ve Türkiye'nin Rusya'dan aldığı S-400 hava savunma sistemlerinin teslimatının ABD yaptırımları riski taşımasının not indirimine neden olduğu belirtildi.Küresel borsaları alıcılı seyrediyor. Fed Başkanı Powell'ın geçen haftaki açıklamalarının güvercin bulunması ile artan küresel risk iştahı yeni haftada etkisini sürdürmektedir. Bu sabah Asya borsaları Nikei endeksi hariç alıcılı, ABD vadeli endeksleri de artı yönde hareket etmektedir. Dolar endeksi (DXY) 200 günlük AO desteği olan 97,00'ye seviyelerde yatay yönde hareket ediyor. USD/TRY kuru 5,70 üzerinde yatay yönde hareket izlenmektedir.Endeks dolar bazında günü 1,70 cente geri çekilerek Cuma gününü kapattı. Endekste 1,70 desteğinde tutunum olmaması halinde 1,65-1,60 cent desteklerine doğru geri çekilme devam edebilir. Yukarı yönde ise 1,75-1,78 önemli direnç bölgesini oluşturmaktadır. Endeksin güne yatay yönde başlamasını beklemekteyizVeri gündemi: Bugün ABD tarafında Haziran Perakende Satışlar ile Sanayi Üretimi verileri; Euro Bölgesinde Ticaret Dengesi takip edilecek. Almanya'da ise Temmuz ayı ZEW Ekonomik Hissiyatı izlenecek Yurtiçinde ise Nisan ayı işsizlik verileri açıklanacak.Ratings'ten yapılan açıklamada, Türkiye'nin uzun dönem yabancı para cinsinden kredi notunu Mayıs en "BB-" seviyesine düşürüldüğü, not görünümünün "negatif" olduğu bildirildi. Açıklamada kredi notunun indirilmesinin nedenleri arasında, Merkez Bankası ile ilgili son gelişmeler, ekonomideki dengelenme için beklenen büyümenin gecikmesi, enflasyonun düşürülmesinde gecikme ve Türkiye'nin Rusya'dan aldığı S-400 hava savunma sistemlerinin teslimatının ABD yaptırımları riski taşıması gösterildi.

Mayıs ayı sanayi üretimi açıklandı. TÜİK tarafından Cuma günü açıklanan verilere göre sanayi üretimi Mayıs'ta bir önceki aya göre %1,3 artış kaydederken yıllık bazda %1,3 azaldı. Bloomberg anketine katılan uzmanların medyan beklentisi aylık yüzde 0.4, yıllık yüzde 2.0 düşüş olacağı yönündeydi. Bir önceki aya ilişkin aylık veri eksi 1.0'den eksi 0.9'a, yıllık veri eksi 4.0'dan eksi yüzde 3.8'e revize edildi. Sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre %1,3 azaldı. Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2019 yılı Mayıs ayında madencilik ve taşocaklığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre %2,5 ve imalat sanayi sektörü endeksi %1,8 azalırken elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %4,1 arttı. Beklenti aylık %0,4, yıllık %2 düşüş olmasıydı.

Fed/Brainard: Fed faizi belirlerken aşağı yönlü riskleri dikkate almalı. Brainard, Scranton, Pennsylvania'da bankacılara yaptığı konuşmada, "Enflasyonun yumuşak tarafta olduğu dönemde aşağı yönlü riskleri dikkate almak, risk yönetiminin temel ilkelerine göre, para politikasının izlemesi beklenen yolunu yumuşatma görüşünü öne sürmek olacaktır," dedi. Brainard, "Model görünümüm sağlam" dedi. Fed Guvernörü, tüm parçalar yerli yerine koyulduğunda, güveni yüksek tüketiciler ve güçlü işgücü piyasası ile birlikte, ekonominin bu yıl şimdiye dek oldukça iyi gidiyor göründüğünü sözlerine ekledi. Brainard, "Finansal dengesizlikler büyüyor, ancak Fed bunları karşı-döngüsel sermaye tamponunu aktive ederek, stres testlerini daha etkin kullanarak ve kaldıraçlı kredileri daha aktif izleyerek çözebilir" dedi. Brainard, ayrıca, Kongre'nin borç tavanına yaklaşımı ve maliye politikasının, işletme güveni ve yatırım planları üzerinde yük oluşturan belirsizlikleri artırdığıuyarısında bulundu. Fed'in faiz kararı alacağı en yakın toplantı 30-31 Temmuz'da Washington'da düzenlenecek.

ABD'de ÜFE Haziran'da beklentiden fazla arttı. ABD'de üretici fiyatları Haziran ayında hem aylık hem de yıllık bazda tahminleri aşarak enflasyonun dengelenmeye başlamış olabileceğinin sinyalini verdi. Çalışma Bakanlığı tarafından Cuma günü açıklanan verilere göre ABD'de ÜFE Haziran'da aylık yüzde 0.1, yıllık yüzde 1.7 artış kaydetti. Bloomberg anketine katılan uzmanların medyan beklentileri sırasıyla yüzde 0.00 ve yüzde 1.6 idi. Volatil gıda ve enerji fiyatları hariç çekirdek üretici fiyatları Haziran'da bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 2.3 artarak bir önceki ayın yıllık artışına paralel gerçekleşti. Çekirdek göstergede yıllık beklenti yüzde 2.1 idi. ABD'de Perşembe günü açıklanan TÜFE verisi, Haziran'da tüketici fiyatlarının da yükseldiğini işaret etmişti. Hem üretici hem de tüketici tarafında güçlü enflasyon rakamlarının en azından bir miktar enflasyon beklentisinin sinyali olduğu düşünülürse, Fed'in Temmuz toplantısına ilişkin faiz indirimi beklentileri de hesaba katıldığında ABD'li politika yapıcılarının işi zorlaşmış gibi görünüyor.

Euro Bölgesi'nde sanayi üretimi beklenenden güçlü arttı. Euro Bölgesi ekonomisi, sanayi üretiminde görülen son dört ayın en büyük sıçraması ile birlikte ekonomiye ilişkin umutları artırdı. Üretim mayıs ayında önceki aya göre yüzde 0.9 arttı. Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre artışın yüzde 0.2 seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyordu. Sermaye malları ve tüketici malları her ikisi birden güçlü artışlar gösterdi. Bu veri, Almanya, Fransa, İtalya ve İspanya gibi bölgenin en güçlü ekonomilerinden gelen pozitif verilerin ardından geldi. Bu ülkelerin tümü Mayıs ayında artış açıkladı ve böyle bir hareket geçen yılın yaz döneminden bu yana ilk kez gerçekleşt.


PİRAMİT MENKUL KIYMETLER A.Ş.

457
Okunma