Parasal duruş artık sıkı değil

TCMB, faiz indirimlerine devam etti. TCMB, yılın ilk Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında politika faizinde, 75bp ile beklentilerle uyumlu indirime gitti (Konsensüs: -75bp, Gedik Yatırım: 0bp). Böylelikle, 1Y19

TCMB, faiz indirimlerine devam etti. TCMB, yılın ilk Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında politika faizinde, 75bp ile beklentilerle uyumlu indirime gitti (Konsensüs: -75bp, Gedik Yatırım: 0bp). Böylelikle, 1Y19 sonunda %24 seviyesinde olan politika faizi temmuz (-425bp), eylül (-325bp), ekim (-250bp), aralık (-200bp) ve ocakta (-75bp) olmak üzere son 5 toplantıda yapılan toplam 1275 baz puanlık indirimle %11,25’e geriledi.

Parasal duruş artık sıkı değil. Kararla birlikte yayınlanan metinde en dikkat çekici değişiklik, önceki metinde yer alan “parasal sıkılığın düzeyi” ifadesinin metinden çıkarılarak yalnıza “parasal duruş” ifadesinin tercih edilmesi oldu denilebilir. Son durum itibariyle politika faizinin, yıllık TÜFE’nin altına gerilemiş olması söz konusu değişikliğin ana nedeni olarak değerlendirilebilir.

Yayınlanan metinde, iç ve dış talep koşullarına yönelik önemli bir ifade değişikliği görülmezken; gelişmekte olan piyasaları destekleyici yönde gelişen mevcut küresel finansal koşullara ek olarak yakın dönemde küresel ticaret ilişkin beklentilerdeki kısmi iyileşmenin de risk iştahını desteklediği ifadesi metne eklenmiş. Diğer taraftan, jeopolitik gelişmelerin emtia fiyatları üzerinden oluşturabileceği etkilerin yakından izlendiği yönünde bir ifadenin de metne eklenmiş olması dikkat çekmekte.

Enflasyon başta olmak üzere makroekonomik göstergelerdeki iyileşmenin risk primi ve maliyet unsurları üzerindeki baskıların sınırlanmasına katkı verdiği ifade edilirken; “enflasyonun ana eğilimine dair göstergeler, arz yönlü faktörler ve ithalat fiyatları enflasyon görünümünü olumlu etkilemektedir” ifadesinin metinden çıkarıldığı görülmekte.

Enflasyondaki seyrin yıl sonu tahminiyle (Ekim Enflasyon Raporu: %8,2) büyük ölçüde uyumlu olduğu ve bu çerçevede ölçülü bir indirim yapılmasına karar verildiği ifadesi kullanıldığı görülüyor. Ayrıca, gelinen noktada para politikası duruşunun hedeflenen dezenflasyon patikasıyla uyumunu korumakta olduğunun (önceki metinde doğrudan “uyumlu olduğu” ifadesi yer almaktaydı) değerlendirildiği belirtilmiş. Son iki PPK toplantısının ardından yayınlanan karar metinlerinin detaylı karşılaştırmaları sonraki sayfada yer almaktadır.

Küresel risk iştahının yüksek seyretmeye devam etmesi önemli. Son durum itibariyle, TCMB politika faizi, yıllık TÜFE’nin altına inmiş durumda. Bizim tahminlerimiz ve TCMB Beklenti Anketi’ndeki aylık enflasyon tahminleri, yıllık TÜFE’nin Ocak-Mart 2020 döneminde yataya yakın hafif yukarı yönlü bir eğilimde olacağını işaret etmekte. Diğer bir ifadeyle, hâlihazırda negatif bölgeye geçen reel faizin gelecek birkaç boyunca bu bölgede kalması muhtemel görünmekte.

Türkiye Ekonomisinin dengelenmeden toparlanma evresine geçiyor oluşu genel algı açısından olumlu bir görüntü oluşturuyor olmakla birlikte; bugünkü kararın ardından, başta enflasyon olmak üzere makroekonomik beklentilerdeki iyileşme eğiliminin bozulmaması ve finansal istikrar açısından, küresel finansal koşulların ve risk iştahının destekleyici olmayı sürdürmesinin daha büyük önem arz eder hâle geldiğini düşünmekteyiz.

Toparlamak gerekirse, yapılan indirim piyasa beklentileriyle uyumlu gerçekleştiğinden kısa vadeli piyasa etkisini “Nötr” olarak değerlendiriyoruz. Diğer taraftan, mevcut yıllık TÜFE seviyesi ile gelecek birkaç aylık tahminlerimizi baz alarak söz konusu indirimin reel getiriyi eksiye getirdiğini dikkate alarak söz konusu kararın, TL ve enflasyon görünümü açısından potansiyel etkisini sınırlı negatif; büyüme açısından ise sınırlı pozitif olarak yorumluyoruz. 2020 yılında planlı toplantı sayısı 8’den yeniden 12’ye yükselen TCMB’nin bir sonraki PPK toplantısı 19 Şubat tarihinde gerçekleşecek olup 2020 yılının ilk Enflasyon Raporu 30 Ocak’ta basın toplantısı ile tanıtılacak.

Kaynak: Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

439
Okunma