OPEC toplantısına ilişkin beklentiler

Petrol fiyatları Ekim ayının ilk haftasından itibaren önemli bir toparlanma yaşasa da, yoluna devam edebilmesi için bazı kritik bariyerleri aşması gerekiyor. Bu bariyerlerden ilki ve en kritiklerinden biri 5 –

Petrol fiyatları Ekim ayının ilk haftasından itibaren önemli bir toparlanma yaşasa da, yoluna devam edebilmesi için bazı kritik bariyerleri aşması gerekiyor. Bu bariyerlerden ilki ve en kritiklerinden biri 5 – 6 Aralık’ta Viyana’da gerçekleşecek OPEC ve OPEC+ toplantıları olacak.

Ara not olarak belirtmek gerekirse, 5 Aralık’ta OPEC, 6 Aralık’ta ise kota anlaşmasının, yani OPEC+’nın tarafları bir araya gelecek. Bunun öncesinde ise 3 Aralık tarihide Teknik Komite toplantısı gerçekleşecek. Son yıllardaki OPEC toplantılarında “kaynak” haberleri ile basına çok fazla sızma olduğu için, 3 Aralık’tan itibaren haber akışını yakından izlemeye başlamak gerekebilir.

Kotada “süre” adımı bekleniyor

Mevcut kota anlaşması Mart 2020’de sona eriyor. Toplantıya ilişkin beklenti, tarihin en az Haziran 2020’ye ötelenerek piyasaya kararlılık mesajı verilmesi. Bu durumun tek başına fiyatları nasıl etkileyeceği ise merak konusu.

Aramco’nun arz sürecinde güçlü petrol fiyatı dileyen Suudilerin kotalara uyum konusunda baskı oluşturması, aslında dolaylı bir sıkılaştırıcı etki yapabilir. Fakat bunun kontrolünün de oldukça zor olduğu biliniyor.

Alternatif senaryolar arasında en agresif olanları anlaşmanın miktar olarak derinleştirilmesi veya planlandığı şekilde Mart 2020’de sona ermesi. Bunlar sırasıyla petrol fiyatını etkili şekilde yukarı veya aşağı çekebilecek başlıklar olarak karşımıza çıkıyor.

Ticaret anlaşmasına bel bağlanması hakkında

Birçok otorite ABD – Çin ticaret görüşmelerinin yol açtığı sisin azalmasını beklese de, bu konu yakın zamanda açıklığa kavuşacak gibi görünmüyor. Faz1 konusunda yeterli adım atılamaması, olası bir Faz2 için şüpheleri de günden güne artırıyor.

OPEC, bu tarihe kadar daha somut adımlar beklediği için “bekle – gör” politikasını benimsemeye devam etti. Fakat bu sürecin hayal kırıklığı oluşturduğu görülürken, sadece süre adımının hali hazırda fiyatlanmış senaryo olması halinde, Haziran 2020’ye kadar Örgüt üzerinde baskının daha da artması söz konusu olabilir.

Ham petrol fiyatında görünüm

Ham petrol fiyatı kademeli yükseliş sürecinde 54,50 – 56,65 bölgesinden destek alırken, 58,50 bölgesindeki direnci de sıkça test ederek pekiştirdi. 54,50 – 56,65 bölgesi üzerindeki yukarı yönlü görünümün devam edebilmesi için, 58,50 seviyesi üzerindeki seyri ve günlük kapanışları görmek gerekebilir. Bu durumda 60,75 ve 63,50 seviyeleri gündeme gelebilir.

Olası düşüşler 54,50 – 56,50 bölgesi üzerinde sınırlandığı müddeçte yukarı yönlü görünüm korunacağı için 58,50 seviyesi tekrar denenebilir. Düşüşün devamı için ise 54,50 altındaki seyri ve günlük kapanışları görmek gerekebilir. Bu durumda 50,65 seviyesi majör destek olarak gündeme gelebilir.

Brent petrol fiyatında görünüm

Brent petrol fiyatı kademeli yükseliş sürecinde 59,50 – 61,50 bölgesinden destek alırken, 63,60 bölgesindeki direnci de sıkça test ederek pekiştirdi. 59,50 – 61,50 bölgesi üzerindeki yukarı yönlü görünümün devam edebilmesi için, 63,60 seviyesi üzerindeki seyri ve günlük kapanışları görmek gerekebilir. Bu durumda 65,85 ve 67,65 seviyeleri gündeme gelebilir.

Olası düşüşler 59,50 – 61,50 bölgesi üzerinde sınırlandığı müddeçte yukarı yönlü görünüm korunacağı için 58,50 seviyesi tekrar denenebilir. Düşüşün devamı için ise 59,50 altındaki seyri ve günlük kapanışları görmek gerekebilir. Bu durumda 55,75 seviyesi majör destek olarak gündeme gelebilir.

Kaynak: GCM Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Okunma