Öğrenciler 400’e yakın takım arasından ilk 16 takım arasına girdi

Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden beş öğrenci, uluslararası ticari tahkim alanının en prestijli yarışmaları olarak bilinen “28. Willem C. Vis Uluslararası Ticari Tahkim Kurgusal Duruşma Yarışması”ndan ve “18. Willem C. Vis East Uluslararası Ticari Tahkim Kurgusal Duruşma Yarışması”ndan ödüllerle dönmüştür.

İstanbul Barosu mensubu Avukat Derya Durlu Gürzumar tarafından çalıştırılmış olan Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencilerinden ikinci sınıf hukuk öğrencisi Ahmet Furkan Karagölge, üçüncü sınıf hukuk öğrencisi Elifsu Gözen ve dördüncü sınıf hukuk öğrencileri Emin Tuna Yılmazer, Beyza Nur Adıgüzel ve Arslan Faruk Gülsoy alanının en prestijli iki uluslararası tahkim yarışmasında Türkiye’yi başarıyla temsil etti.

Harvard, Cambridge ve London School of Economics and Political Science gibi dünyanın önde gelen hukuk fakültelerinin bulunduğu ve pandemi öncesi Viyana’da düzenlenen ama pandemiyle çevrimiçi olarak 26 Mart – 1 Nisan 2021 tarihleri arasında düzenlenmiş olan 28. Willem C. Vis Uluslararası Ticari Tahkim Kurgusal Duruşma Yarışması’nda Bilkent Hukuk öğrencileri, 400’e yakın hukuk fakültesi ve 2.500’e yakın öğrenci arasından, yarışmanın 28 yıllık tarihinde ilk 16 takıma yükselen ve %96’lık başarı dilimde yer alan ilk Türk takımı olmuştur. Takım, Eric E. Bergsten En İyi Takım Mansiyon ödülüne (“Eric E. Bergsten Best Team Award, Honorable Mention”) layık görülmüştür

Bilkent Hukuk öğrencileri ayrıca 14-21 Mart 2021 tarihleri arasında düzenlenen ve pandemi öncesi Hong Kong’da yürütülen 18. Willem C. Vis East Uluslararası Ticari Tahkim Kurgusal Duruşma Yarışması’nda da 150’ye yakın hukuk fakültesi arasından çeyrek finale yükselerek %95’lik başarı diliminde yer alan tek Türk takımı olmuş, bir kez daha Eric E. Bergsten En İyi Takım Mansiyon ödülüne layık görülmüştür. Konuşmacılardan Elifsu Gözen ve Emin Tuna Yılmazer, Neil Kaplan En İyi Konuşmacı - Mansiyon ödülüne (“Neil Kaplan Best Oralist Award, Honorable Mention”) layık görülmüştür.

Yarışmaya konu kurgusal olay, Covid-19 aşısı yapımında kullanılan viral vektörlerin lisansı ve satımı üzerine akdedilen bir karma sözleşmeden doğan çok-taraflı bir uyuşmazlığa İsviçre Tahkim Merkezi (SCAI) Kuralları’nın ve Viyana Konvansiyonu’nun (CISG) uygulanmasını konu edinmiştir. 

Bilkentli öğrenciler, her iki yarışma için altı ay içerisinde ikişer kez dava ve cevap dilekçesi hazırlamış, Milletlerarası Ticaret Odası (International Chamber of Commerce - ICC) ve Daimi Tahkim Divanı (Permanent Court of Arbitration - PCA) gibi saygın kurumların düzenlediği ön hazırlık yarışmalarında birincilik, ikincilik ve üçüncülük elde etmiş, Mart 2021’de de çevrimiçi olarak yürütülen her iki yarışmanın duruşmalarında dünyanın her yerinden katılan alanında deneyimli akademisyenler, avukatlar ve hakemler huzurunda dosyayı davacı ve davalılar adına savunarak Türkiye’yi global platformda üstün bir başarıyla temsil etmişlerdir.

Hibya Haber Ajansı

Okunma