Mayıs sanayi üretimi verisi değerlendirmesiSanayi Üretimi mayısta aylık bazda %1,3 artarken, yıllık bazda %1,3 oranında daraldı.

Konsensüs beklentiler aylık bazda %0,4 daralma (Gedik Yatırım: -%0,5, Nis.19: -%0,9), yıllık bazda iseSanayi Üretimi mayısta aylık bazda %1,3 artarken, yıllık bazda %1,3 oranında daraldı.

Konsensüs beklentiler aylık bazda %0,4 daralma (Gedik Yatırım: -%0,5, Nis.19: -%0,9), yıllık bazda ise %2,5 oranında daralma yönündeydi (Gedik Yatırım: -%3, May.18: +%5,9).

Aylık bazda gözlenen olumlu sürprize en yüksek katkının 0,9 puan ile imalat sektöründen geldiği görülmekte. Bu durum ilk bakışta olumlu bir görüntü oluştursa da, alt kırılımlara bakıldığında söz konusu artışın genele yayılan bir toparlanmadan ziyade çok büyük ölçüde tek bir gruptan gelen katkıdan (Diğer Ulaşım Araçlarının İmalatı - Aylık Değişim: +%59,6, İmalat Sektörüne Aylık Katkı: +1,2 puan) kaynaklandığı görülmekte. Bu durumun, aylık bazda gözlenen toparlanmanın kalıcılığı konusunda bir miktar soru işareti oluşturduğu ve manşetteki olumlu sürprizin etkisini bir miktar sınırladığı söylenebilir.

Aylık veriler üzerinden bakıldığında yılın ilk çeyreğinde gözlenen kademeli toparlanma işaretlerinin, ikinci çeyreğe ait ilk veride duraksadığı görülmüştü. Hatırlanacak olursa, yılın ikinci çeyreğinde uzayan seçim belirsizliği ile kur-faiz tarafında artan oynaklık iktisadi faaliyette beklenen kademeli toparlanmanın duraksayabileceği / ötelenebileceğine ilişkin endişelerin artmasına neden oldu.

Bugün açıklanan ikinci çeyreğe ilişkin ikinci verinin kademeli toparlanmanın devamına işaret etmesi açısından önemli olduğunu düşünüyoruz. Ancak, söz konusu artışın yukarıda işaret ettiğimiz gibi büyük ölçüde tek bir ürün grubundan kaynaklanmış olması, şimdilik, kalıcı bir trendden bahsedebilmeyi zorlaştırmakta. Haziran ayı verilerine yönelik olarak, Ramazan Bayramı tatili nedeniyle azalan iş günü sayısının aşağı yönlü bir risk unsuru olduğunu da not edelim. Bu doğrultuda, ekonomik büyümenin ikinci çeyrekte de yıllık bazda oldukça düşük ve/veya eksi seviyelerde gerçekleşebileceği yönündeki görüşümüzü korumaya devam ediyoruz.

Gedik Yatırım


392
Okunma