Koronavirüs günlerinde vatandaş sepetini internette doldurdu

Pandemi döneminde en çok kullanılan ödeme yöntemi kredi kartı oldu. Alışverişlerin %62’si kredi kartı ile yapılırken %38’ibanka kartı ile yapıldı.

YÜKSEK TUTARLI ALIŞVERIŞLERDE KREDI KARTI TERCIH EDILDI EN ÇOK ALIŞVERİŞİ MARMARA YAPTI Pandemi sürecinde Türkiye’de en çok alışveriş yapılan bölge Marmara oldu. Marmara’yı İç Anadolu ve Ege takip etti. Kredi kartı ile yapılan alışverişlerin %84’ü taksitsiz gerçekleştirildi. Alışverişlerin %10’unda 3 taksite, %3’ünde 2 taksite böldürmek tercih edildi.

Yapılan alışverişlerin %45’inde bilgisayar kullanılırken, %55’inde kullanıcılar mobil alışveriş deneyimini tercih etti. PANDEMI ILE MÜCADELE DÖNEMINDE ONLINE ALIŞVERIŞIN %33’Ü ERKEKLER %67’SI ISE KADINLAR TARAFINDAN YAPILDI Normalleşme sürecinin başladığı yaz aylarıyla birlikte araç kiralama, spor giyim mağazaları ve seyahat acentelerindeki alışverişlerde artış oldu. ERKEKLERIN %29’U MOBILDEN, %71’I PC’DEN ALIŞVERIŞ YAPARKEN; KADINLARIN %55’I MOBILDEN %45’I ISE BILGISAYARDAN ALIŞVERIŞ GERÇEKLEŞTIRDI. Pandemi sürecinde kitap ve eğitim sektöründeki satışlarda patlama yaşandı. Gıda ve giyim-aksesuar sektörleri de büyük ilgi gördü.
Hibya Haber Ajansı

Okunma