Işık okullarında öğrencilere uzaktan eğitim yakından takip

Önce iyi insan yetiştirir’ ilkesiyle 134 yıldır eğitim faaliyetini sürdüren ve 5 yerleşkede okul öncesinden üniversiteye kadar eğitim veren FMV Işık Okulları, 2020-2021 Eğitim Öğretim Yılı’na üstün teknolojik altyapısı ve alanında yetkin kadrosu ile hazır.

COVID-19 salgın sürecinde eğitim öğretimde farklı alternatiflerin gündeme gelmesiyle birlikte; hedefi her zaman ve her durumda öğrencilerine kaliteli ve devamlı bir eğitim sunabilmek olan FMV Işık Okullarında Yeni Normal Yüz Yüze Eğitim, Harmanlanmış Eğitim Melez Eğitim, Uzaktan Eğitim olmak üzere dört eğitim modeli üzerine detaylı çalışmalar gerçekleşti. Salgının seyrine bağlı olarak, Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın alacağı kararlarla birlikte FMV Işık Okullarında da hangi eğitim modelinin uygulanacağı süreç içinde belirlenecek. Okulda tüm senaryolar için teknolojik donanım ve altyapı yatırımları tamamlanarak, yerleşkelerde öğrenci, öğretmen ve çalışanların sağlığının korunmasına yönelik gerekli önlemler alındı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın aldığı karara istinaden, FMV Işık Okullarımızda da uzaktan eğitim 31 Ağustos - 21 Eylül 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. İlk aşamada FMV Işık Anaokulları 31 Ağustos 2020 tarihinden itibaren yüz yüze başladı. 8. ve 12. sınıflarda yüz yüze akademik destek programları da 5 Eylül 2020 tarihinde başlamış olup, diğer seviyelerde ise kısmi ya da tam zamanlı yüz yüze eğitim 21 Eylül 2020 tarihinde başlayacak.

 

 

FMV Işık Okulları, salgın sürecinde hem hijyen hem de eğitim kalitesiyle fark yaratıyor

FMV Işık Okulları, okulun çeşitli nedenlerle fiziksel olarak kapalı olduğu veya yüz yüze eğitimin yapılamadığı koşullarda, eğitim teknolojileri yoluyla, dengeli bir pedagojik yaklaşımla yüksek kalitede eğitim vermeye devam ediyor. Teknolojik destekli uzaktan eğitim ile ilgili yenilik ve çalışmalara bundan 3 yıl önce başlandı. Sınıftan canlı yayın ortamı için gerekli internet altyapısının güçlendirilmesi, bütün sınıflar için HD kamera, öğretmenler için ders anlatımı esnasında kullanabilecekleri bluetooth yaka mikrofonu ve dizüstü bilgisayarlara ek olarak, özel grafik ağırlıklı tabletler gibi tüm gerekli dijital altyapı ve eşzamanlı gerçekleşen akademik çalışmalar, FMV Işık Okullarında bulunuyor. Web 2.0 araçlarını yüz yüze eğitim ortamına da yerleştirmiş olan FMV Işık Okulları, Mart 2020 tarihinde gerçekleşen uzaktan eğitim sürecinde, ilgili çalışmaların son 3 yılda oluşturulması sayesinde büyük avantaj sağladı. Yol haritası belirlenirken öğretmen, veli ve öğrencilerimize gönderilen anketlerle geri bildirim ve öneriler alınarak bu bilgiler ışığında uzaktan eğitim programı sürekli geliştiriliyor.

 

FMV Işık Okulları, sağlıkta da öncü

FMV Işık Okullarında birincil öncelik olan sağlık konusunda da çok önemli hazırlıklar gerçekleştirildi. Dünyayı etkisi altına alan küresel salgın sürecinde, FMV Işık Okullarında Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği hususlar, İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimliği ve Pandemi Ekibi ile okul doktorlarının danışmanlığında gerçekleştiriliyor. Milli Eğitim Bakanlığı ve Türk Standartları Enstitüsü’nün (TSE) eğitim kurumları için hazırlamış olduğu “Okulum Temiz Belgesi” standartlarına göre gerekli önlemler alan FMV Işık Okulları, Milli Eğitim Bakanlığı’nın yayınladığı yönetici, öğretmen, veli ve öğrenci bilgilendirme rehberleri esaslarına göre hareket ediyor. Fiziki eğitime geçiş süreci başladığında, servis kullanan öğrencilerin ateşleri servislerde, kullanmayan öğrencilerin ateşleri okul girişlerinde ölçülecek. Tüm çalışanların ateş ölçümleri de yerleşke girişlerinde yapılacak. Gerekli durumlarda kullanılmak üzere izolasyon odaları hazırlanan okulda, bina girişlerine hijyen paspasları yerleştirildi. Okulların içinde ve yerleşkelerde hijyen noktaları oluşturularak bu noktalarda pedallı el dezenfektanları hazırlandı. Bulaş riskine karşın yerleşkelere zorunlu haller dışında ziyaretçi kabul edilmeyecek. Tüm öğretmenler maske ve siperlik, tüm öğrenciler de Milli Eğitim Bakanlığı’nın yönlendirmeleri doğrultusunda yaş gruplarına göre cerrahi maske takacaklar. Tüm yerleşkelerde tam zamanlı çalışan okul doktorları ve hemşirelerden oluşan sağlık birimleri bulunuyor. Virüsle ilgili bilgilendirici poster, maske kullanımı ve hijyene dikkat çeken uyarı posterleri okulun görünür yerlerine asıldı. Tüm çalışanlar, konu ile ilgili eğitimler alacak, öğrencilere de bilinçlendirme amaçlı eğitimler verilecek. Okulların rutin temizliği daha da güçlendirilerek, ekstra hijyenik olarak Sağlık Bakanlığı’nın önerdiği şekilde yapılmaktadır. Öğrencilerin, sınıflarda yerleri belli ve gruplar karıştırılmayacak. Her teneffüs sonrası kapı kolları, musluklar ve tuvaletler dezenfekte edilecek, sınıf ve koridorlar havalandırılıyor, kullanılmış maske ve eldiven gibi tıbbi malzemeler, yerleşkeler içerisinde bulunan özel, üstü kapalı ve pedallı, maske ve eldiven atık kutulara atılarak kurallara uygun imha ediliyor. Tüm lavabolarda sensörlü musluk, sensörlü dezenfektan cihazı, pedallı dezenfektan standı, fotoselli sıvı sabunluk, sıcak buhar temizlik makinesi ve fotoselli havlu kağıtlığı uygulamasına geçildi. Yerleşkelerde, UVC-Ultraviyole İyonik Hava Temizleyici cihazı ile musluk suyu ve rafine edilmemiş tuz kullanılarak %99,9 sterilizasyon sağlayan Hypo Clean Dezenfeksiyon cihazı kullanılmaya başlandı.

 

COVID-19 salgını sürecinde, veli görüşmeleri online olarak gerçekleştirilecek. Yemekhaneler, öğrenci sayısının sosyal mesafeye uygunluğu açısından dönüşümlü kullanılacak, açık büfe kaldırılarak, tüm malzemeler hijyen koşullarına göre hazırlanacak. Okulda çalışan tüm personel, işlerinin ve çalışma alanlarının gerektirdiği kişisel koruyucu ekipmanları kullanmakta.

Hibya Haber Ajansı

Okunma