EUR/USD paritesi 1.1050 desteğinde tutunuyor

Yurt içi tarafta hafta başından bu yana takip edilen büyüme ve enflasyon rakamları sonrasında piyasalarda 12 Aralık’ta düzenlenecek TCMB Para Politikası Kurulu’nun (PPK) gününe dair

Yurt içi tarafta hafta başından bu yana takip edilen büyüme ve enflasyon rakamları sonrasında piyasalarda 12 Aralık’ta düzenlenecek TCMB Para Politikası Kurulu’nun (PPK) gününe dair beklentiler fiyatlamalar üzerinde etkisini göstermekte.

Özellikle Kasım ayı enflasyon rakamlarının yıllık bazda yüzde 10.5 seviyesinde açıklanmasıyla beraber faizleri sabit bırakma ihtimalinin düşmesi ve faiz indirimine dair eli rahatlayan Merkez’in kararı fiyatlamaların seyri açısından kritik önem taşımakta.

Bunun dışında geçtiğimiz gün başlayan bugün son bulacak NATO Zirvesi’nden gelen açıklamalar kur fiyatlamalarında hareketliliği artıran unsur olarak karşımıza çıkmakta. ABD Başkanı Donald Trump’ın, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile iyi ilişkilere vurgu yapması dikkatleri çekti.

Özellikle ABD ile Türkiye arasında gündemde olan, S-400 hava savunma sistemlerine yönelik gelebilecek haber akışları ikili ilişkilerde olduğu kadar fiyatlamalar açısından da önem teşkil etmektedir.

Diğer taraftan Avrupa tarafında açıklanan PMI rakamları önemli veri akışları arasındaydı. Verilerin detayına baktığımızda ise; Almanya Hizmet Satın Alma Müdürleri Endeksi 51.7, Euro Bölgesi Satın Alma Müdürleri Endeksi 51.9 ve İngiltere Hizmet Satın Alma Müdürleri Endeksi 49.3 ile piyasa beklentilerinin üzerinde açıklandı.

Özellikle son dönemde Euro Bölgesi ekonomisinde yaşanan daralma son gelen büyüme ve PMI rakamlarıyla toparlanma eğiliminde devamlılık sağlarken, bu durum Euro Bölgesi’ni resesyon riskinden uzaklaştırmakta.

Öte yandan küresel tarafta NATO Zirvesi’nde ABD Başkanı Donald Trump’ın, Ticaret Anlaşması’na dair 2020 ABD Seçimlerinden sonraya kalabilir ifadeleriyle beraber artış risk unsurları sonrasında olumsuz açıklamalara karşın ABD ve ÇİN’in Ticaret Anlaşması’na yakın olduğuna yönelik gelen haber akışlarıyla beraber endişeler bir miktar toparlarken bu durum piyasalarda güvenli limanlardan çıkışa neden oldu. Ve son günlerde azalan risk alma iştahında toparlanmalara neden oldu.

Günün devamında ekonomik takvimde yer alan, ABD’de açılanacak ADP Tarım Dışı İstihdam, Hizmet Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI), ISM İmalat Dışı Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) ve Ham Petrol Stokları piyasaların seyri açısından yakın takibimizde olacaktır.

Bununla beraber günün ilerleyen saatlerinde küresel risk unsurlarından; Ticaret Savaşları, Brexit, İran Nükleer Anlaşması gibi konulara ilişkin gelebilecek açıklamalar hareketliliğin artmasına neden olabilir.

EUR/USD

Küresel tarafta Ticaret Savaşları’na yönelik gelen haber akışlarının yanı sıra ABD 10 Yıllık Tahvim Faizleri’nin 1.69’lu seviyelerden başlayan toparlanmayla beraber Euro/Dolar paritesi tarafında tepki satışları görüldü.

Teknik olarak şuan için 1.1050 desteğinin üzerinde işlem gören paritede aşağı yönlü hareketliliğin hız kazanması durumunda 1.1000, 1.0975 ve 1.0950 destek noktaları takip edilebilir.

Parite tarafında görülebilecek toparlanma hareketlerinde 1.1080 direnç noktasının üzerinde kalıcılık sağlanması gerekmektedir. Şayet bu durumda 1.1115, 1.1165 ve 1.1220 seviyeleri takip edilebilir.


Kaynak: Işık Menkul Değerler


Hibya Haber Ajansı

Okunma