Çelikel Eğitim Vakfı yeni bursiyerlerini karşıladı

Adını, Mustafa Kemal Atatürk’ün, 1923 yılında daha nitelikli eğitim almak üzere yurt dışına gidecek gençlere yazdığı telgrafta, “Sizleri birer kıvılcım olarak yolluyorum, alevler olarak geri

Adını, Mustafa Kemal Atatürk’ün, 1923 yılında daha nitelikli eğitim almak üzere yurt dışına gidecek gençlere yazdığı telgrafta, “Sizleri birer kıvılcım olarak yolluyorum, alevler olarak geri dönmelisiniz” anekdotundan alan “Alev Topları Programı”, 2019-2020 eğitim öğretim yılının yeni bursiyerlerini (kıvılcımlarını) belirledi. Kişisel farkındalığı yüksek, iletişim becerileri kuvvetli, sosyal sorunlara kalıcı çözümler üretebilen, etik bakış açısına sahip bireylerin yetişmesine olanak sağlamak için Rıdvan Çelikel’in 2007 yılında kurduğu Çelikel Eğitim Vakfı tarafından hayata geçirilen program, bursiyerleri için sürekli gelişim ekosistemi sağlıyor, onlarla sürekli iletişim ve etkileşimi önemsiyor.

Burs desteğinin yanı sıra bursiyerlere sosyal ve kültürel gelişim fırsatları sağlanacak.

Program kapsamında, kıvılcımlara 2019-20 eğitim öğretim yılı için, 12 ay boyunca aylık 700 TL tutarında burs desteği verilecek. Bununla beraber, program kapsamında, her kıvılcım grubuna özel tasarlanan duygusal ve sosyal gelişim odaklı atölye ve seminerler, sanat faaliyetlerine katılım, kitap hediyeleri, dergi ve İKSV Sarı Lale Kart abonelikleri gibi destekler ile kıvılcımların kültürel ve sosyal gelişimine katkı sağlanıyor. Bunların yanı sıra, yeni kıvılcımların “Akran Danışmanlık Sistemi” ile deneyimli kıvılcımlardan alacakları danışmanlık desteği ise, üniversitenin ilk yıllarındaki uyum süreçlerini kolaylaştırıyor. Ayrıca, Çelikel Eğitim Vakfı’nın çeşitli proje ve programlarında sürdürülebilir gönüllülük imkanı yakalayan kıvılcımların ilgi alanlarını etki alanlarına dönüştürerek değer yaratmaları ve sosyal becerilerini deneyimleyerek geliştirebilmeleri de hedefleniyor. “Profesyonel Gelişim Desteği” ile mezuniyet öncesi staj olanakları ve profesyonel çalışma hayatları için kariyer danışmanlığı desteği de alan kıvılcımlar her yönden daha donanımlı bireyler olmaya hazırlanıyor.

Programın bursiyerlerinden Marmara Üniversitesi Hukuk Lisans Öğrencisi Aleyna Sağlam, Alev Topları Programı’nı şu sözlerle anlattı: ‘Alev Topları Programı, kendi adıma söyleyebilirim ki bana bir sorumluluk, vazife yüklüyor. Bu vazife içinde bulunduğum dünyaya, insanlığa ve kendimi gerçekleştirme yolunda varlığıma karşı uyaran bir düşünce. Bu Program bize her adımını kendimizin atacağı, yolunu kendimizin belirleyeceği bir yolculuk vaad ediyor. Bu yolda bize çeşitli noktalarda destek olduğunu ve rehberlik ettiğini söyleyebilirim. Kendimi, insanları, yapacağım mesleği daha iyi tanıma fırsatı bulmamı sağlıyor bu Program.’

Bugünün Kıvılcımları Yarının Alev Topları …

‘’Bugünün Kıvılcımları, yarının alev topları’’ söylemi ile ifade edilen Alev Topları Programı’nın isminin hikayesi de oldukça dikkat çekiyor. Programın felsefesini anlatan ve önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün bir telgrafından yola çıkan bir isim “Alev Topları”.

1923 yılında, ileride başbakanlık yapacak bir öğrenci olan Sadi Irmak, on bir kişilik bir ekiple Avrupa’da okumak üzere burs kazanıyor. Sadi Irmak, devletin içinde bulunduğu zor durumun farkında, dolayısıyla Avrupa’ya gidince burs desteğinin her an kesilebileceğini düşünüyor ve gitmemeye karar veriyor. Tam bu sırada Mustafa Kemal Atatürk’ün kısa ama Sadi Irmak’ın ve hatta ülkemizin kaderini değiştiren şu telgrafı ulaşıyor eline: “Sizleri birer kıvılcım olarak yolluyorum, alevler olarak geri dönmelisiniz”.

Aynı bakış açısıyla, tam 90 yıl sonra geleceğin alev topları için yola çıkan Çelikel Eğitim Vakfı, eğitim alanında bugüne dek yüzlerce öğrenciye burs ve özel programlar ile destek vererek ülkemizin eğitim seviyesini ve yaşam kalitesini arttırmak için çalışıyor.

Hibya Haber Ajansı

2.2b
Okunma