Reklam
Vakıf Katılım
Tarih : 2023-09-23 22:58:34

Bakan Güler: “Daha güçlü bir Türkiye ve TSK için gayret göstermeye devam edeceğiz”

Bakanlığın sosyal medya hesabından yapılan açıklamaya göre, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Açık Denizler Karakol Gemileri (ADKG) Projesi'nin birinci gemisi Akhisar ve ikinci gemisi Koçhisar’ın denize indirilme ile Pakistan MİLGEM Projesi kapsamında Pakistan Silahlı Kuvvetleri için üretilen dört gemiden ilki olan PNS BABUR'un teslim töreninde konuştu.

Bakan Yaşar Güler, Pakistan MİLGEM Projesi çerçevesinde İstanbul ve Karaçi tersanelerinde dört korvetle iki açık deniz karakol gemisinin eş zamanlı olarak inşasının Cumhuriyet tarihi ve savunma sanayi adına bir ilk olduğunu kaydetti. Bakan Yaşar Güler, bu başarının haklı gururu ve heyecanını yaşadıklarını söyledi.

Bakan Yaşar Güler, Türkiye ve Pakistan arasında kökleri tarihin derinliklerinden gelen güçlü dostluk ve kardeşlik bağları bulunduğunu, bu yakın dostluk ve kardeşlik anlayışının bugün de ülkeler arasındaki çok yönlü iş birliğine ve mükemmel ilişkilere zemin hazırladığını, ortak geleceğe yön verdiğini vurguladı.

Pakistan'la her alanda sürdürülen ilişkilerin her geçen gün daha da geliştiğini kaydeden Bakan Yaşar Güler, "Savunma sanayi alanındaki projelerimiz de iş birliğimizin önemli sac ayaklarından birisini oluşturmaktadır. Üstelik artan şekilde kırılgan hale gelen bu küresel güvenlik ortamında dost ve müttefik ülkeler arasındaki iş birliği ve dayanışmanın her zamankinden daha önemli hâle geldiği düşünüldüğünde savunma sanayi iş birlikleri de büyük ehemmiyet arz etmektedir. Bu kapsamda hayata geçirilen ve kritik öneme haiz MİLGEM projeleri, bölgesinde etkin, dünyada saygın iki ülke olan Türkiye ve Pakistan için büyük bir kazançtır." ifadelerini kullandı.

Bakan Yaşar Güler, Pakistan'ın deniz kuvvetlerini güçlendirmek için kendilerini tercih etmesinin ayrı bir mutluluk vesilesi olduğunu dile getirerek konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

"Türk savunma sanayisinin ulaştığı bu üstün seviyeyi ortaya koyan bu projeyle ülkelerimiz arasındaki stratejik iş birliği daha da güçlenmiş, projenin başarıyla tamamlanması ise yeni iş birliklerine zemin hazırlamıştır. Proje kapsamında bugün teslim edilecek BABUR gemisinin Pakistan Silahlı Kuvvetlerinin imkan ve kabiliyetlerini artırarak Pakistan'ın savunma ve güvenliğine önemli katkılar sağlayacağına inanıyoruz. Temennimiz, dost ve kardeş ülke Pakistan'la ortaya koyduğumuz bu iş birliği ve ortak çalışma kültürünün kara ve hava platformları ile de daha da güçlendirilmesidir."

Deniz Kuvvetleri için inşa edilen ilk deniz karakol gemileri Akhisar ve Koçhisar'ı denize indirmenin de gururunu yaşadıklarını aktaran Bakan Yaşar Güler, "Yerli ve milli savunma sanayimizin geldiği mümtaz seviyeyi ortaya koyan bu gemilerimizin donanmamıza katılmasıyla Deniz Kuvvetlerimiz mavi vatandaki harekât faaliyeti ve etkinliğini daha da artıracak, dünyanın önde gelen deniz kuvvetleri arasındaki seçkin yerini pekiştirecektir." diye konuştu.

Bakan Yaşar Güler, Cumhuriyet'in 100’üncü yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Türkiye Yüzyılı hedeflerine büyük bir azim ve gayretle yürüdüklerini, savunma sanayisinin sağladığı imkan ve kabiliyetlerin her geçen gün arttığını söyledi.

İmkan ve kabiliyetlerle Türk ordusunun, hudutların güvenliğinin sağlanmasından terörle mücadeleye, mavi ve gök vatandaki hak ve menfaatlerin korunmasından uluslararası barış ve istikrara katkı sunmaya kadar üstlendiği tüm görevleri başarıyla yerine getirdiğini vurgulayan Bakan Yaşar Güler, şunları kaydetti:

"Aynı şekilde can kardeşimiz Azerbaycan'ı 'iki devlet tek millet' anlayışıyla desteklemeye devam ediyoruz. Azerbaycan'ın toprak bütünlüğünü korumaya yönelik haklı adımlarını da büyük bir memnuniyetle takip ediyoruz. Kederde ve kıvançta her zaman Azerbaycan'ın yanında olmayı sürdüreceğiz. Bunun yanı sıra Libya'da, Kosova'da, Bosna Hersek'te, Katar'da ve Somali'de kardeş ve dost ülkelerin haklı davalarına destek oluyor, birçok coğrafyada bölge ve dünya barışına katkı sağlıyoruz. Millî Savunma Bakanlığı ve Türk Silahlı Kuvvetleri olarak bundan sonra da yerli ve milli savunma sanayimizin geliştirilmesi dahil ülkemizin ve asil milletimizin bekası için gece gündüz demeden çalışmaya, daha büyük daha güçlü bir Türkiye ve Türk Silahlı Kuvvetleri için gayret göstermeye devam edeceğiz."

Bakan Yaşar Güler, konuşmasının ardından alanda bulunan askerlerin Preveze Deniz Zaferi'nin 485’inci yıl dönümünü ve Deniz Kuvvetleri Günü'nü kutladı.

Hibya Haber Ajansı

© Copyright 2023 egitim-ogretim.com Tüm Hakları Saklıdır.
Web sitemiz Hibya Haber Ajansı Abonesidir.