Reklam
Vakıf Katılım
Tarih : 2023-09-23 12:09:15

Avrupa Hareketlik Haftası boyunca Konya’da etkinlikler düzenlendi

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konya’nın Türkiye’nin en uzun bisiklet yolu ağına ve en fazla bisiklet kullanıcısına sahip şehri olduğunu hatırlatarak, Avrupa Hareketlilik Haftası boyunca düzenledikleri etkinliklerle spor ve sağlıklı yaşam konularında farkındalık oluşturmaya çalıştıklarını söyledi.

Avrupa Hareketlilik Haftası’nın Avrupa’nın birçok şehriyle aynı anda Konya’da da coşkuyla kutlandığını kaydeden Başkan Altay, “Konya’da Bisikletli Günler etkinliğinden, çalıştaylara, ücretsiz bisiklet tamir çadırlarından bisiklet yollarında reflektörlü yelek dağıtımına ve eğitim faaliyetlerine kadar bir hafta boyunca çok sayıda etkinliğe imza attık. Bisiklet tramvayımız da bisiklet kullanıcıları için hafta boyunca ücretsiz hizmet verdi. Ayrıca hafta kapsamında başlattığımız ve yıl içinde de devam edecek ilkokul ve ortaokullarda sınıfta bisiklet tamir ve bakım eğitimlerimiz öğrencilerimizin gelecekte daha bilinçli bisiklet kullanıcıları olmalarına katkı sağlayacak. Son günde ise Aslanlı Kışla Caddesi’nde Arabasız Gün Farkındalık Yürüyüşü düzenledik.” diye konuştu.

Avrupa Hareketlilik Haftası boyunca düzenledikleri etkinliklerle sağlıklı yaşama, hareketliliğe ve bisiklet kullanmanın önemine dikkat çekmeye çalıştıklarını kaydeden Başkan Altay, “Dolu dolu geçen etkinliklerde bizleri yalnız bırakmayan başta öğrencilerimiz olmak üzere tüm Konyalı hemşehrilerimize teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

"Konya'da Bisikletli Günler" etkinliği ilgi gördü

Hafta kapsamında 16-17 Eylül tarihlerinde Kültürpark’ta düzenlenen “Konya’da Bisikletli Günler” etkinliği bisikletseverlerden ilgi gördü. İki gün boyunca etkinlik alanında kurulan; ücretsiz bisiklet tamir çadırı, firmaların indirimli bisiklet satış çadırları, Konya’da bisiklet konusunda faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının tanıtım çadırları, blender bisiklet çadırı, nostaljik bisiklet çadırı ile elektrikli scooter bilgilendirme çadırı bisiklet meraklılarıyla buluştu. Ayrıca bisiklet akrobasi gösterileri ile bisiklet temalı oyun grupları da etkinliğe katılanlara keyifli anlar yaşattı.

“Ulaşım Dairesi Başkanları Konya Çalıştayı” düzenlendi

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen “Ulaşım Dairesi Başkanları Konya Çalıştayı” farklı şehirlerden ulaşım daire başkanlarını Konya’da buluşturdu. 

Sürdürülebilir Kentsel Hareketlilik Eğitimi

Hafta kapsamında Konya Büyükşehir Belediyesi ve KOSKİ Genel Müdürlüğü  daire başkanları ve şube müdürleri ile Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı teknik personellerine yönelik “Sürdürülebilir Kentsel Hareketlilik Eğitimi” gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediyesi Taş Bina Kültür ve Sanat’ta düzenlenen eğitimlerde Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı tarafından sürdürülebilir ulaşımla ilgili önemli bilgiler verildi.

“Arabasız Gün Farkındalık Yürüyüşü” 

Avrupa Hareketlilik Haftası’nın son gününde ise örnek bir uygulamaya imza atıldı. Otomobillerin şehirde kapladığı alanla ilgili Aslanlıkışla Caddesi’nde “Arabasız Gün Farkındalık Yürüyüşü” gerçekleştirildi. Şehirlerin otomobillere değil insanlara ait olduğunu göstermek için Mevlana Kültür Merkezi’nden Mevlana Meydanı’na kadar yapılan yürüyüşe bisiklet kullanıcıları, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Çok sayıda etkinlik

Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında ayrıca büyükşehir belediyesi tarafından şehir merkezindeki bisiklet yollarında bisiklet kullanıcılarına reflektörlü yelek dağıtıldı. Hafta boyunca bisiklet tramvayı ücretsiz hizmet verirken ilkokul öğrencileri bisiklet tramvayı ile yolculuk yaparak deneyim kazandı. Bisiklet tamir çadırları da bir hafta boyunca şehrin farklı noktalarında ücretsiz hizmet verdi.

  Hibya Haber Ajansı

© Copyright 2024 egitim-ogretim.com Tüm Hakları Saklıdır.
Web sitemiz Hibya Haber Ajansı Abonesidir.