“ABD’de perakende satışlar 4 ayın en hızlı artışını gerçekleştirdi”
"Bloomberg: Ziraat Bankası, ABD yaptırımları sonrası Venezuela Merkez Bankası'nın hesaplarını kapattı"

Bloomberg haber ajansı, ABD'nin
"Bloomberg: Ziraat Bankası, ABD yaptırımları sonrası Venezuela Merkez Bankası'nın hesaplarını kapattı"

Bloomberg haber ajansı, ABD'nin kısa bir süre önce yeni yaptırımlar yürürlüğe koymasının ardından toplam aktiflerine göre Türkiye'nin en büyük bankası olan Ziraat Bankası'nın Venezuela Merkez Bankası ile ilişkisini kestiğini bildirdi. Habere göre, bu kapsamda Ziraat Bankası, Venezuela Merkez Bankası'nın hesaplarını kapattı. Haberde, Venezuela Merkez Bankası'nın hesabının kapatıldığı bilgisini Ziraat Bankası'nın da teyit ettiği ancak daha fazla bilgi vermediği belirtildi. Venezuela Merkez Bankası ise yorum yapmaktan kaçındı.

"ABD'de perakende satışlar 4 ayın en hızlı artışını gerçekleştirdi"

ABD'de perakende satışlar Temmuz ayında, online alışverişlerdeki güçlü artışın desteği ile son dört ayın en hızlı yükselişini gerçekleştirdi ve bu durum tüketici harcamalarının ekonomik büyümeyi desteklemeye devam ettiğini işaret ediyor. Perakende satışlar Temmuz ayında, önceki ayki verinin aşağı yönde revize edilerek yüzde 0.3 artışa çekilmesinin ardından yüzde 0.7 tırmandı. Perakende satışlardaki bu artış, Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tümünün tahminlerinin üzerinde gerçekleşti. Bu tahminlerin medyanına göre, perakende satışların yüzde 0.3 artması bekleniyordu.

"ABD'de New York Fed imalat endeksi beklentilerden aksine yükseldi"

ABD'de New York Empire State endeksi tahminlerin aksine artış gösterdi. New York Fed'den yapılan açıklamaya göre, Ağustos'ta endeks 4,3 puandan 4,8 puana çıktı. Piyasalarda beklenti Endeksin 0,5 puana ineceği yönündeydi.

"ABD'de sanayi üretimi Temmuz'da geriledi"

ABD'de sanayi üretimi, Haziran ayında yüzde 0.2 yükseldikten sonra Temmuz ayında yüzde 0.2 geriledi. Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre sanayi üretiminin yüzde 0.1 artması bekleniyordu. Önceki ayın verisi yüzde 0.0dan yüze 0.2 artışa revize edildi. Ankete katılan 67 ekonomistin tahminleri yüzde 0.4 düşüş ile yüzde 0.5 artış arasında gerçekleşti.

"Trump: Çin ile ticaret savaşı bir hayli kısa olacak"

ABD Başkanı Donald Trump, Çin'in bir ticaret anlaşması yapmak istediğine inandığını ve Pekin ile bir ticaret savaşının epeyce kısa olacağını söyledi. "Çin ile çok iyi müzakereler gerçekleştirmekte olduğumuzu düşünüyorum. Bir anlaşma yapmayı çok istiyorlar" diye konuşan Trump, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile yakın zamanda bir telefon görüşmesi yapmasının planlandığını belirtti, ancak ne zaman olacağını söylemedi.

"ABD'de işsizlik maaşı başvuruları beklenenden yüksek çıktı"

ABD'de işsizlik maaşı başvuruları geçen hafta 9,000 artarak 220,000'e yükseldi. Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre başvuruların 212,000 seviyesinde çıkması bekleniyordu. Önceki haftanın işsizlik maaşı başvuruları 209,000'den 211,000'e revize edildi. Ankete katılan 39 ekonomistin tahminleri 205,000 ile 225,000 arasında geldi.

"ABD'ye Haziran'da sermaye girişi oldu, Japonya Hazine kağıtları sahipliğinde ilk sırayı Çin'den aldı"

ABD'den Haziran ayında beklentilerin aksine net sermaye girişi gerçekleşti. ABD Hazine Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, net sermaye girişi 1,7 milyar dolar olarak gerçekleşti. Piyasalarda beklenti 26,1 milyar dolar çıkış olacağı yönündeydi. Japonya, Çin'i geçerek en fazla ABD hazine kağıdı tutan ülke oldu.

"Fed Başkanı Powell, 23 Ağustos'ta Jackson Hole'da konuşacak"

Fed Başkanı Jerome Powell, 23 Ağustos'ta ABD'nin Wyoming eyaletinin Jackson Hole kentinde yapılacak yıllık merkez bankacılar forumunda konuşacak. Powell, 23 Ağustos'ta yapacağı konuşmada para politikasında karşı karşıya olunan zorluklara değinecek.

"Fed/Bullard: Getiri eğrisinin terse dönmesinin ABD ekonomisini için negatif sinyal olabilmesi için bir süre devam etmesi gerekli"

St. Louis Fed Başkanı James Bullard, ABD Hazine kağıdı getiri eğrisinin bu hafta terse dönmeye başlamasının, büyümeye devam eden ABD ekonomisi için kötü bir sinyal olarak değerlendirilebilmesi için bir süre devam etmesi gerektiğini söyledi. Denizaşırı ekonomilerdeki yavaşlamanın etkisi ile güvenli limanlara doğru bir uçuş olduğunu belirten Bullard, bu güvenli liman arayışının ABD'de tahvil faizlerini aşağı itmekte olduğunu savundu.

"AMB/Rehn: Eylül ayında güçlü bir teşvik paketi açıklanmalı"

Avrupa Merkez Bankası (AMB) politika yapıcısı Olli Rehn, Perşembe günü yaptığı değerlendirmede, AMB'nin Eylül ayındaki politika toplantısında "etkili ve önemli" bir teşvik paketi ile gelmesi gerektiğini söyledi. Rehn, Wall Street Journal'a verdiği mülakatta, AMB'nin yeni destek tedbirleri ile geldiği zaman piyasa beklentilerinin altında kalmaktansa üstüne çıkmasının daha iyi olduğunu söyledi. Rehn'in bu yorumları euroyu zayıflatırken, tahvillerin yükselmesine neden oldu.

"İtalya'da hükümet krizi karşılıklı açıklamalarla sürüyor"

Lig Partisi lideri aynı zamanda Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Matteo Salvini'nin geçen hafta çıkardığı ve partisinin de Başbakan Giuseppe Conte için güvenoyu talep etmesiyle zirve yapan kriz, İtalyanların geleneksel yaz tatili haftasında düşük tempoda karşılıklı açıklamalarla sürüyor. Krizde gözler, 20 Ağustos'taki Senato Genel Kurulu'nun toplantısına çevrilmişken, taraflardan açıklamalar gelmeye devam ediyor. Salvini'nin bugün bir basın toplantısında "M5S ile diyaloğa açık mısınız?" sorusuna, "Bu hükümetin ötesinde sadece seçimler olabilir. Benim telefonum her zaman açık. Değerlendirmeleri başkalarına bırakıyorum" şeklindeki yanıtı, M5S cephesinde geri dönüş sinyali olarak yorumlandı.

"DTÖ, Çin'in ABD'ye karşı yaptırımlar uygulayabilmesinin yolunu açtı"

Dünya Ticaret Örgütü, ABD'nin Çin'den bir dizi ithalata karşı uyguladığı gümrük vergilerinin DTÖ kurallarının ihlali olduğu sonucuna vardı ve bu Pekin'e ABD'ye karşı telafi edici yaptırımlar uygulaması için bir yeşil ışık oldu. Çin, ABD Ticaret Bakanlığı'nın 17 soruşturmada telafi edici vergi oranını hesaplamada hata yaptığı iddiası ile DTÖ'de dava açmıştı.

"Meksika Merkez Bankası, faiz oranını 25 baz puan indirdi"

Meksika Merkez Bankası (Banxico), faiz oranında sürpriz bir indirime gitti. Banxico'dan yapılan açıklamada, faiz oranının yüzde 8,25'ten yüzde 8,00'e çekildiği belirtildi. Analistlerin beklentisi faizin değişmeyeceği yönündeydi.TÜRKİYE

"Haziran Ayı Sanayi Üretimi Verileri"

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Haziran ayı sanayi üretimi verilerini 16 Ağustos Cuma günü 10.00'da açıklayacaktır. GCM Yatırım Araştırma Departmanı olarak bizim beklentimiz; takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretiminin yıllık bazda %2,4 oranında daralması, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretiminin ise aylık bazda değişim göstermemesi yönündedir.

Mayıs ayında, sanayideki daralmanın devam ettiği ancak ivme kaybettiği görülmüştü. Bu bakımdan ekonomi halen tepki veriyor yorumu yapılabilir, ancak nette halen eksi bölgede kalmayı sürdürmektedir. Haziran ayında finansal piyasalarda yaşanmış olan belirsizlik, jeopolitik gelişmelerin yarattığı belirsizlikler, Ramazan Bayramı'nda 9 günlük tatilin üretime etkisi ve iki seçim arası politik belirsizlik ortamı kapsamında yatırımda ve üretimde negatif etkilerin söz konusu olduğunu düşünmekteyiz.

Bu faktörlerden bağımsız olarak ise; ekonomik faaliyetteki toparlanmanın henüz yeterince güç kazanmadığı görülüyor. Büyümeye yansıması bakımından, daha ılımlı bir görüntü ikinci çeyrek ve sonrası itibariyle söz konusu olabilir, ancak ikinci çeyrekte büyüme negatif bölgede kalmayı sürdürebilir. 2Ç19 dönemi sonrasında ise enflasyon ve faizlerde meydana gelen düşüşün üretim ve kapasite yatırımlarına kademeli olarak pozitif yansımasını bekleriz.

PİYASANIN ROTASI

Tahvil Faizlerinde Dip Neresi?

Yeni normal olarak algı/fiyat dinamiklerini şekillendiren tahvil faizlerinde aşağı yönlü hareket resesyon tartışmalarını alevlendirmektedir. Domino etkisi ile ticaret savaşları belirsizliği ile gerileyen tahvil faizlerinin resesyon beklentisini yükseltmesi Fed'in olası faiz indirimi için zemin hazırlamaktadır. Bu noktada Fed'in Eylül toplantısında faiz indirim beklentisi yükselmektedir.

Olayların başlangıç noktasının Trump olduğu düşünüldüğünde, Fed eleştirileri ve faiz indirim çağrıları ile Trump'ın ticaret savaşları belirsizliğini sürdürmesi beklenebilir.

Piyasa dinamiklerinde ise durum tahvil faizlerinde sert aşağı yön olarak yansımaktadır. ABD 10 yıllık tahvil faizi Ağustos 2016 dan beri ilk defa %1,50 kritik seviyesinin altını test etti. Tahvil faizi mevcut durumda tekrar %1,50 üzerinde dengelenmektedir.

ECb tarafında parasal gevşeme ek paketleri beklentisi açık dil ile ifade edilirken, güçlü Dolar – zayıf Euro teması etkin olmaktadır. Almanya – ABD 10 yıllık tahvil makasında (beyaz) açılma etkinliği ile EURUSD paritesi aşağı yön destek bulmaktadır. Makasın açılmaya devam etmesi ile paritede aşağı yön sürebilir.GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş.194
Okunma